Snežanas Nenas Brzakovičas meistarklases

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas LMT kamerzālē 2018. gada 5. - 8. februārī

Katru dienu plkst. 11:00-14:00 un 15:00-18:00

 

Klausītājiem

Bez iepriekšējas pieteikšanās ieeja brīva:

♦ JVLMA Vokālās katedras studentiem un docētājiem

♦ EVTA-LDSA.LV biedriem un biedru audzēkņiem

Citiem interesentiem obligāta iepriekšēja pieteikšanās:
meistarklases [at] evta-ldsa.lv

 

Meistarklases organizē JVLMA Vokālā katedra sadarbībā ar EVTA.LV-LDSA. 

 

Par pedagoģi

Snežana Nena Brzakoviča studējusi operdziedāšanu, kamerdziedāšanu un vokālo pedagoģiju Belgradā (Serbijā) un Berlīnē (Vācijā). Viņa turpinājusi savu māksliniecisko pilnveidi Berlīnē, kur ar panākumiem specializējusies funkcionālās elpošanas tehnikā dziedātājiem un pūšaminstrumentu spēlē. Savas profesionālās dziedātājas karjeras laikā Brzakoviča uzsāka arī pedagoģisko darbu funkcionālās elpošanas specialitātē Hansa Aislera Berlīnes Mūzikas augstskolā. 2007. gadā viņa ir dibinājusi Dziedāšanas un elpas treniņa institūtu Berlīnē un kopš tā laika strādā ar daudziem profesionāliem dziedātājiem, palīdzot sagatavot lomas un uzlabot tehniku, lai saglabātu veselīgu un efektīvu dziedāšanas prasmi un tās ilgtspējību.

Brzakoviča regulāri sniedz meistarklases visā Eiropā un darbojas kā viesdocētāja Ļubļanas konservatorijā Slovēnijā un Viļņas Mūzikas akadēmijā Lietuvā. Viņa bieži tiek aicināta būt par starptautisku dziedāšanas konkursu žūrijas locekli un iepazīstina ar savu darbu vokālās pedagoģijas konferencēs. 2016. gadā Brzakoviča kļuva par starptautisko meistarklašu un operas festivāla “Oper Oder Spree” (Vācija) māksliniecisko vadītāju, kurā kā pedagogs darbojas jau kopš 2007. gada. Brzakoviča ir arī Berlīnes Valsts operas bērnu kora pedagogs un nule kā sadarbojas arī ar Berlīnes filharmoniķiem un seru Saimonu Retlu.

Darbs ar bērniem un jauniešiem viņu pēdējo gadu laikā ir vedis arī uz Latviju – viņa strādājusi žūrijā un sniegusi meistarklases Alīdas Vānes Starptautiskajā vokālistu konkursā un Talsu Starptautiskajā bērnu un jauniešu akadēmiskās dziedāšanas un vokālo ansambļu konkursā. Brzakovičas studenti ir veiksmīgi dziedātāji, kas uzstājas Berlīnes Valsts operā, Berlīnes Komiskajā operā, Maskavas Lielajā teātrī, Metropoles operā Ņujorkā, Milānas “La Scala” teātrī un daudzos Vācijas opernamos.

Funkcionālā elpošana dziedātājiem

Šī apmācība ir iesakāma visiem dziedātājiem un vokālajiem pedagogiem un ietver šobrīd pieejamās zināšanas par elpošanu un skaņas rašanos. Elpas un rezonanses apzināšanās tiek attīstīta ar specifiskiem vingrinājumiem, kas balstīti bel canto un konceptā par balss savienošanu ar ķermeni, attīstot appoggio (balstu). Individuāli dziedāšanas un elpošanas vingrinājumi palīdz palielināt vokālo telpu, savienot vokālo pozīciju ar ķermeni un iemācīties elpas kontroli. Svarīgākie tās stūrakmeņi ir:

- stāja un darbs ar stājas problēmām;
- attīstīt galvenā elpas muskuļa (diafragmas) un sekundāro elpas muskuļu (krūšu, abdominālo un iegurņa pamatnes muskuļu) apzināšanos;
- vokālās pozīcijas un rezonanses treniņš;
- apgūt veģetatīvu un efektīvu elpošanu;
- apgūt sistemātisku vokālā balsta sagatavošanu un sul fiato;
- trenēties lietot legato, staccato, messa di voce, inhalare la voce;
- likt minētās tehnikas lietā, atskaņojot repertuāru, kas ļauj nonākt pie veselīgas, dinamiskas un elastīgas vokālās tehnikas, kā arī uzlabot intonāciju, stāju un balss kvalitāti.

© 2021 EVTA.LV-LDSA